Author Archives: Alca

MS Hongkong 2012

V sobotu 30.6.2012 v odpoledních hodinách se z letiště Václava Havla v Praze vzneslo letadlo společnosti Emirates Airlines mířící do Dubaje. V něm sedělo přes dvě desítky sportovců, kteří se chystali ve znojemských dresech bojovat o medaile na mistrovství světa v jednom z nejrychleji se rozvíjejícím sportu na naší planetě. Dragonboating. Jízdě na dračí lodi se v současnosti věnuje více jak sedmina veškeré lidské populace. V tento rok, v rok draka, se největší svátek tohoto úžasného sportu konal na stejném místě, odkud se před lety rozšířil do celého světa. Roku 1967 ve městském státě Hong Kong uspořádali nadšenci první novodobý závod na dračí lodi, a právě tam míří i Draci Znojmo. Přesněji do Victoria Harbor, kde se za nedlouho utkají posádky pěti kontinentů, aby ukázali, která z nich je ta nejlepší. Draci Znojmo se čtyři roky tvrdě připravovali, pod drobnohledem trenéra dělali členové posádky větší i menší pokroky, sváděli individuální bitvy, každý sám se sebou, nebo ostatními. Cesta, která začala na břehu Dyje, pokračovala 16 hodinovým letem s mezipřistáním v Dubaji. Po doletu hned na letišti čekali na posádky pořadatelé se základními informacemi o celém šampionátu. Znojemští si prozřetelně zařídili ubytování v hotelu jen kousek do závodiště, což v příštích dnech velice dobře využívali, a pomalu si zvykali na místní tichomořské podnebí.

Šampionát začal ve středu 4. července. Po uvítacím ceremoniálu se závodilo na vytrvalostní trati dlouhé 2 km. Znojmo je svou pověstí vytrvalostní posádky v Česku velice dobře známo, a proto se veškeré úsilí upínalo s tomuto dni. Od rána se na obloze usadilo slunce a nehodlalo kolem sebe pustit mraky, jenž by jej zakryli a zkazili ta nádherný tropický den. Čas jízdy znojemského týmu se nezadržitelně blížil. Závodníci trpělivě vyčkávají v pohodlí klimatizovaného hotelu na pokyn kapitána. Rozhodli se nenechávat se vysilovat úmorným vedrem a ruchem na závodišti. V hotelové posilovně se později závodníci rozcvičili, aby rozproudili krev ve svém těle a mohli sednout ihned do závodní lodě. Jakmile se všichni usadili na svá místa, už se soustředili pouze na sebe a připravovali se na svůj životní výkon. Všechny taktiky, možné i nemožné, už byly řečeny, všechny rady uděleny, už se jde na věc. Trať 2km je specifická v tom, že lodě vyráží za sebou v časových intervalech a po cca 500 metrech se točí o 180°. Draci Znojmo vjížděli na trať jako evropští šampioni z předešlého roku jako druzí za německou posádkou Neckar Drachen.

Závod byl odstartován. Znojmo zahájilo jízdu velice dravě a hned v první otáčce dojeli německou posádku před nimi. Tento závod bývá atraktivní také tím, že v něm dochází k předjíždění a mnohdy i srážkám lodí. To potkalo i Draky, v další rovině předjeli pomalejší posádku a v druhé obrátce se kormidelník připravoval na předjížděcí manévr. Ovšem kormidelník druhé lodi nechtěl přiznat viditelnou porážku a neumožnil znojemské lodi volný průjezd otáčky, skřípl ji a narazil do ní. Znojemští ale v pečlivé teoretické přípravě nevynechali ani tuto možnou situaci, a proto v další vteřině závodníci sedící na inkriminovaném místě soupeřovu loď pádly odstrčili a v mžiku znovu pádlovali. Německou posádku stál tento odvážný kousek ztrátu rytmu tolik důležitého pro jízdu a drahocenné vteřiny, díky udělené penalizaci za porušení pravidel. Závod pokračoval dál a po dojezdu v cíli si mohli Znojemští gratulovat, závod i přes kolizi splnil jejich očekávání, vydali ze sebe všechny zbytky sil. Stačilo to ovšem na ostatní posádky ze všech koutů světa? Je možné se už po očku koukat na medaile a trofej v pobodě velkého zlatého draka? Kolik posádek dokáže podat také takový výkon? Takové a mnoho dalších otázek létalo každému členu týmu hlavou dokud neodjeli svou jízdu všechny přihlášené posádky. A už se to nese, list papíru s celkovým pořadím všech posádek a Draci Znojmo jsou na jeho úplném vrcholu. S dosáhnutým časem 8:08:560 se 4. 7. 2012 stávají mistry světa na trati 2km a kategorii Premiér mix, která je vůbec nejobsazovanější. Nastává obrovská zasloužená radost a samozřejmě vyhlašovací ceremoniál na stupních vítězů. Takový úspěch hned první den nikdo nečekal, a to se musí patřičně užít a oslavit.

Nezapomínejme ale, že šampionát teprve začal. Další den jsou na programu sprinty, tedy trať 200m. I zde Draci Znojmo bojovali, ale jak už dokázali den předem, jejich doménou jsou delší instance. Nakonec skončili na krásném 8. místě.

Následoval den odpočinku. Věnovaný poznávání krásným zákoutím Hongkongu. Týmový výlet na Lama Island členy ještě více stmelil a dovolil jim načerpat sílu na poslední závod, trať dlouhou 500m.

Plní nových sil a hladu po dalších medailových úspěších nastoupili Draci Znojmo v sobotu, 7. července na start 500 metrového závodu. Stejně jako i předešlé závodní dny, tým čekal v pohodní klimatizovaného hotelu a svůj čas, šel se rozcvičit do posilovny a poté rovnou na start, žádné zbytečné zdržování a vysilování na slunci. Nakopnutí úspěchem nejen svým, ale i druhé české posádky účastnící se mistrovství (Dragonteam Nymburk, kat. premiér open, 3xstříbrní), vsadili vše na poslední kartu. Vyplatilo se. K zlaté přibyla ještě stříbrná sestra. Opět přišla velká vlna radosti a oslav úspěšného zakončení mistrovství.

Celkový dojem ze šampionátu je jistě pro všechny účastněné velice silný a pozitivní, svoje zážitky si každý ponese sebou celý zbývající život. Obě české posádky ukázali, že se s českými týmy na takovýchto akcích musí počítat, že se nedají jen tak odstrčit. Vybojovali si pro sebe s a svou zemi respekt mezi asijskými státy, které mají v tomto sportu hlavní slovo. Z outsiderů se stali šampioni a to si zaslouží obdiv i u posádek z takových zemí jako je Čína nebo Filipíny. Také si troufnu odhadnout, že po úspěchu Znojma zkusil minimálně jeden člověk z ostatních týmů najít Českou republiku na mapě.

 ______________________________________________

Pokud jste vydrželi číst až sem a zajímájí vás některé věci podrobněji, vězte, že během příštích dnů se tu objeví i další už kratší články připomínající působení Draků Znojmo na druhé straně polokoule. Tyto stránky budou sloužit jako vzpomínkový materiál zveřejněný ke druhému výročí získání zlaté medaile. A když si to třeba někteří neuvědomují, Draci Znojmo jsou pořád úřadujícími mistry světa na trati 2km. Své kralování ukončí na začátku září, kdy se pojede nový závod klubového MS v Ravenně, kde obhajovat svou pozici posádka nebude.

IMG_1722